top of page
pavelnovotny1

Roadshow Dám respekt s OMV upozornila na nebezpečí alkoholu na silnicích

Aktualizováno: 29. 10.


Devět zastávek, bezmála dva tisíce kilometrů na cestách a stovky zajímavých setkání. To byla zářijová roadshow projektu někdejšího profesionálního cyklisty Romana Kreuzigera Dám respekt na čerpacích stanicích OMV, která si dala za cíl zvednout ve specifickém prostředí téma nebezpečnosti alkoholu na silnicích.


Alkohol nepatří za volat ani řídítka. To bylo hlavní motto kampaně, které měli zákazníci OMV během září před očima na vybraných čerpacích stanicích společně s tváří Romana Kreuzigera. Díky týmu projektu Dám respekt pak měli lidé přímo na místě šanci interaktivně otestovat své znalosti vyhlášky o zákonných limitech alkoholu, postizích i fyziologii vstřebávání etanolu prostřednictvím testovacího dotazníku. Nebo začít jízdu za volantem či řídítky ve střízlivém stavu a „pod vlivem“ v bezpečném prostředí virtuální reality.


„Já jsem sice abstinent, ale musím říct, že tahle kampaň má velký smysl. Alkohol představuje v silničním provozu velký problém a čím víc osvěty, tím lépe,“ ocenil aktivitu projektu Oldřich Kříž na čerpací stanici OMV v Heršpické ulici v Brně. „Bohužel vím, jaké to je mít kvůli alkoholu za volantem ‚papíry v čistírně‘. Je dobře, že se snažíte veřejnost na tohle téma upozornit,“ podotkl při zastávce v Českých Budějovicích s hořkým úsměvem pan Jiří. Vedle dvou zmíněných destinací roadshow zavítala třikrát na čerpací stanice OMV v Praze a poté do Plzně, Teplic, Hradce Králové a Pardubic.


Téma alkoholu za volantem a řídítky projekt zvedá se sloganem Dám nealko. „Na čerpacích stanicích jsme šli jsme trochu do neznáma, lidé nás přece jen hodně vnímají jako v uvozovkách propagátory bezpečného předjíždění 1,5 metru, s nímž má řada řidičů dodnes nepochopitelný problém. A prostředí čerpací stanice coby ryze motoristické ‚teritorium‘ tak byla velká výzva. Ukázalo se ale, že kampaň Dám nealko má směrem k řidičům zajímavý přesah a přijetí bylo veskrze pozitivní. Šedesát procent lidi v Česku jsou cyklisté i motoristé zároveň a byli bychom rádi, kdyby si i díky kampani za volant či řídítka pod vlivem alkoholu už nesedli,“ poznamenal Roman Kreuziger.


Alkohol na silnicích je bohužel palčivým problémem České republiky. Jen za loňský rok Policie ČR při celkovém počtu bezmála 90 tisíc nehod evidovala podíl alkoholu u 4,9 % z nich. Letošní statistika je pak podle webu portalnehod.cz ještě horší: poměrný počet nehod s podílem alkoholu stoupl na 5,1 %.




 

O fondu zábrany škod


Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.


Comments


bottom of page